A więc postanowiłeś rozpocząć swoją karierę pokerzysty. Niezależnie od tego, czy jesteś jedynie amatorem rozmiłowanym w tej grze, czy planujesz odnosić sukcesy na zawodowych arenach, życzymy Ci naturalnie samych sukcesów i znakomitych rozdań. Ale czy jesteś już gotów na wyruszenie w świat pokerowych zmagań? Czy wybrałeś już dla siebie odpowiednie kasyno online do rozpoczęcia przygody z pokerem? Jeśli uważasz, że interesują Cię poker online czy automaty do gier online, abyś dla pewności przeczytał nasz dzisiejszy artykuł — tak na wszelki wypadek.

Odmiany pokera dostępne na rynku

Przeważającej większości ludzi nazwa „poker” kojarzy się z grą znaną im zazwyczaj z kina lub telewizji, gdzie gracze najpierw otrzymują pięć kart, następnie rzucają żetony na stół, a następnie z napięciem dobierają jedną lub większą liczbę kart, oczekując z zapartym tchem na to, czy dostaną tę jedną wymarzoną… no cóż, to jedynie kino i tak naprawdę niewiele ma to wspólnego z prawdą.

Zacznijmy od tego, że znamy obecnie co najmniej kilkanaście odmian tej wspaniałej gry, będą to między innymi Texas Hold’em, Omaha, Omaha High-Low, klasyczny poker dobierany pięciokartowy, 7 Card Stud, 2-7 Draw, Razz, Badugi, Mexican Stud, Courchevel — a to tylko kilka z nich. W ten sposób dochodzimy do podstawowej kwestii.

Czy wiesz, w jaką odmianę chcesz grać?

Pytanie właściwie mówi samo za siebie — czy podjąłeś już decyzję, która z odmian Cię najbardziej interesuje? Jest to o tyle ważne, że często organizowane są turnieje obejmujące różne wersje pokera, a nawet takie, określane potocznie mianem H.O.R.S.E., na których gra się w kilka odmian tej gry — kolejno są to Texas Hold’em, Omaha, Razz, 7 Card Stud oraz 7 Card Stud Split-Eight (wytłuszczone litery w nazwach każdej z odmian składają się na H.O.R.S.E., stąd też pochodzi nazwa rozgrywek tego typu). Jeśli więc nie czujesz się na siłach zagrać w każdą z odmian, lepiej bierz udział w takich rozgrywkach jedynie w charakterze widza.

Texas Hold’em — najpopularniejsza odmiana pokera

Od dłuższego czasu najpowszechniejszą odmianą pokera jest Texas Hold’em, od mistrzowskiego opanowania wszystkich jego reguł powinieneś więc rozpocząć — szczególnie jeśli masz zamiar wziąć udział w oficjalnych turniejach pokerowych, które w przeważającej mierze opierają się właśnie na niej. Sama ta gra występuje w kilku odmianach, noszących nazwy Limit, Pot Limit, No Limit, Mixed Limit lub Duplicate, ale nie ma potrzeby wgłębiania się w aż tak zawiłe szczegóły, bowiem dotyczą one jedynie różnic w wysokości maksymalnych stawek i podbijania, co i tak zawsze jest wyszczególnione podczas rozgrywek.

Podstawowe zasady Texas Hold’em

Texas Hold’em to wykorzystujący powszechnie rozpoznawane zasady gry poker oparty o pełną talię 52 kart. Może w niego grać co najmniej 2 graczy, jeden z nich jest rozdającym (ang. dealer), przy czym nie musi on brać udziału w samej grze (wtedy minimalna liczba osób uczestniczących w grze wynosi 3). Każdy z graczy otrzymuje od rozdającego po dwie zakryte karty, których wartości widoczne są jedynie dla posiadacza. Wtedy następuje pierwsza runda licytacji, po zakończeniu której na stół wykładany jest tzw. flop, czyli trzy odkryte karty wspólne, z których użytek może zrobić każdy z graczy. Ponownie następuje licytacja, po której pojawia się karta czwarta zwana turn. Znów następuje runda licytacji, po jej zakończeniu na stół wykładana jest ostatnia, piąta karta zwana river.

Po wyłożeniu piątej karty następuje ostatnia runda licytacji, a następnie gracze prezentuje swoje układy z pięciu kart, wykorzystując do tego dowolne z dostępnych dla nich 7 kart (5 leżących na stole oraz dwie w ręku). Najlepszy z układów zgarnia całą wygraną, przy czym ich kolejność jest typowa dla pokera, czyli poker królewski (as, król, dama, walet, dziesiątka w jednym kolorze), poker zwykły (inaczej pięć kolejnych pod względem wartości kart w jednym kolorze), kareta, full, kolor, trójka, dwie pary, para i wysoka karta.

Potrenuj przed prawdziwą grą

Znakomitym pomysłem, który zresztą wykorzystują praktycznie wszyscy zawodowi pokerzyści, jest gruntowne przygotowanie się do planowanych rozgrywek poprzez trenowanie „na sucho”. Mamy tutaj na myśli grę bez pieniędzy, dla samej tylko przyjemności grania w pokera. Oczywiście możesz się w tym momencie obruszyć, twierdząc, że ciężko będzie znaleźć towarzyszy do grania na zawołanie i będziesz miał w tym momencie sporo racji.

Na szczęście z pomocą przychodzi nam niezawodny Internet, w którym znajdziesz wiele różnych serwisów i gier oferujących możliwość grania za darmo w Texas Hold’em. Warto w takim przypadku korzystać z profesjonalnych serwisów online z możliwością gry w pokera,  bowiem można w nich znaleźć nie tylko opcję grania w Texas Hold’em za darmo, ale także dodatkowo wyczerpujący opis wszystkich reguł oraz zasad prowadzenia udanej licytacji.

Trening czyni mistrza!

Trening w wersji darmowej pokera pozwoli Ci nie tylko poznać jego reguły, ale także opracować własny styl gry — będziesz mógł bowiem przekonać się na własnej skórze, czy do Twojego charakteru bardziej pasuje styl zachowawczy pozwalający Ci regularnie gromadzić punkty rankingowe kosztem mało efektownej, czy raczej będziesz zwolennikiem agresywnej gry przysparzającej Ci wielu zwolenników wśród obserwujących, choć jednak zazwyczaj zapewniającej mniejsze łączne zdobycze punktowe.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, jaką drogę dla siebie wybierzesz, czyli czy zamierzasz grywać amatorsko ze znajomymi, czy też masz chęć na karierę zawodowego pokerzysty, pamiętaj o tym, że bez perfekcyjnego opanowania wszelkich niuansów tej wspaniałej gry Twoje poczynania mogą szybko okazać się dla Ciebie zniechęcające. Nie pozwól na to, przygotuj się dobrze i rusz na podbój pokerowych rankingów!

Leave us a comment!

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 3)